Pěstovaní thuji

Tuje jsou velmi oblíbené při stavbě živých plotů, dají se však pěstovat i v květináči nebo jako zpříjemnění v zahradě. Tuje nejsou příliš  náročné. Jak je správně sázet, hnojit, zalévat a stříhat?

U nás jsou nejvíce oblíbené tuje západní a její poddruhy Smaragd a Brabant.  Rozdíl mezi nimi je minimální.  Oba druhy velmi dobře snášejí zimu.

                                                                                           SMARAGD

Smaragd volíme tehdy pokud chceme  mít živý plot ve tvaru kuželů, tedy jednotlivé stromky budou ve tvaru kuželu. Sázíme je dál od sebe, pro jejich tvar. Měly by se pouze jemně dotýkat.                                                                                                                                                                                                                         

kuželovitý tvar                                                                                                                    

jednotná zelena barva 

vypadá elegantněji                                                                                                                    

pomalejší růst                                                                                          

                                                                              BRABANT                                                                                                        

Brabant vytvoří živý plot, který je neprůhledný a tvoří celek. Je odolnější. Má tmavozelenou barvu a řidší větvičky.    

rovnější tvar                                                                                                                                

rychleji roste                                                                                                                             

jednotný živý plot                                                                                                                          

tmavozelená barva  

                                                                                           Kdy sázet:

Tuje nemají přesně určený čas na výsadbu. Můžete je vysazovat celý rok, kromě období, kdy je půda zamrzlá. Je rozdíl, zda budeme sázet vykopanou ze země s balem nebo rostoucí v květináči.

                                                                                        Kořenový bal:

Když se strom vykope ze země, kde dosud rostl, zabalí se i se zeminou, v níž rostl do jutové síťoviny, přičemž se zkracují kořeny o někdy až polovinu ze své velikosti. Proto je vhodné jejich sázet březen, duben, květen  nebo září, říjen, listopad. Takové tuje potřebují rok na zakořenění, protože kořeny byly odříznuty. Takže potřebují i více času na to aby začaly růst. Pokud však budete potřebovat tují zasadit v chladnějších měsících, dá se to. 

                                                                                           V květináči: 

Podle odborníků se tuje rostoucí v květináči lépe a rychleji zakoření. Tuje v květináči můžete sázet celoročně.  Stále však musíte dbát na to, aby stě zasadili kořeny   i  se zeminou z květináče, pro lepší zakořeňování.

                                                                                        Příprava půdy:

Vybírejte místo, kde bude dostatečně svítit slunce nebo pouze se slabým stínem. Půda by měla být neutrální popřípadě trochu kyselejší. Thuje jsou však zcela nenáročné rostliny.  Půdu však určitě před sázením prokypřete a provzdušněte. Vykopána jáma by měla být o něco větší než kořeny, které jdeme sázet. Nezapomeňte půdu navlhčit, tuje mají rády vlhké prostředí. Vzdálenost mezi jednotlivými tújemi by měla být alespoň 40 cm – 60cm ,  Po zasazení je vhodné  použit  Mulčovací kůru, zabraňuje prorůstání trávy a plevele , udržuje  ideální vlhkost a teplotu

                                                                                          Zaléváni:

Zalévaní je hodně důležité, hlavně ze začátku, když je zasadíme. Ze začátku je třeba udržovat zem, ve které rostou tuje vlhkou. Doporučuje se zalévat každý den po dobu jednoho měsíce, nejlíp ráno. Nemůžete to však přehnat. Musíte se řídit podle toho, jaké je počasí. Pokud jsou dny sušší a slunce ostřejší třeba zalévat větším množstvím vody. Pokud jsou dny deštivé, tak se o to postarala sama příroda.

                                                                                          Hnojení:

Odborníci radí nehnojit tuje hned po zasazení. Hnojit je dobré začít až přibližně po dvou měsících. Hnojivo by mohlo poškodit kořeny. Nejvhodnější období na hnojení je od jara až do začátku podzimu. Doporučeno je hnojit jednou ročně, maximálně dva. Pokud budeme hnojit častěji, můžeme zem prohnojit a stromům spíše uškodit. 

                                                                                          Střihaní:

Názory na stříhání se liší, některé zdroje uvádějí, že byste měli začít stříhat až tehdy, když strom doroste do požadované výšky. Jiné uvádějí stříhat už po čtyřech měsících. Doporučujeme však se stříháním počkat. Tím nic nezkazíte. Začněte stříhat až po roce, roce a půl. Nejvhodnější období na stříhání je jaro nebo začátek podzimu, aby větve stihli zahojit před zimou. Stříhejte tuje jednou ročně, do šířky i do výšky aby zhoustly a rychleji rostly.

                                                                                         Žloutnutí tují:

Není mnoho chorob a škůdců, který by tuje poškozovaly, je dobré však vědět jak se jich zbavit nebo jim předcházet. Je dobré vědět, co se s danou tújí děje a jak zakročit.

                                                                                      Příliš mnoho nebo nedostatek vláhy

Tuje milují vlhkost. Po zasazení tuje potřebují vláhu a dostatek vody. Stejně je to i v zimním období. Lidé si často myslí, že tuje během zimy zmrznou, když začnou žloutnout. Pravda však je, že začnou vysychat. V zimě máme pocit, že tuje nemusíme zalévat, venku sněží a všude je vlhko. Ale pro tuje je důležité, aby i v tomto období byly zásobovány vodou. Je třeba zvolit správné množství vody, abychom je nepřelili. Pokud polijeme tuje příliš, můžeme je tak doslova utopitMusíte brát v úvahu i počasí. Pokud je období deště, pravděpodobně nebudete potřebovat na zalévání tolik vody jako při období sucha.

                                                                              Domácí mazlíček:

Ve většině domácností se nachází domácí zvířátko. Nejčastěji je to pes nebo kočka. Tyto zvířátka častokrát mohou za rezivění větviček. Pokud na strom vykoná potřebu jednou, dvakrát za týden, nevadí. Ale pokud si ho vybere k pravidelné potřebě, může to stromu časem dělat nepříjemné problémy a stromeček začne žloutnout.

                                                                                    Přehnojení:

Hnojení mladého stromku hned po zasazení může mít za následek zbarvení větviček a žloutnutí. Odborníci radí počkat s hnojením tři až šest týdnů. Některé zdroje uvádějí, že je lepší počkat na první hnojení minimálně rok. Stromek tak může více energie vkládat do zakořenění, které je první rok velmi důležité.

                                                                                Nedostatek hořčíku:

Pokud máte starší tuje a začnou žloutnout nebo hnědnout, může to být hlavně kvůli nedostatku hořčíku. Živiny z půdy se po letech vyčerpají a tuje nemají odkud čerpat další. Na tento problém je jednoduché řešení. Vyzkoušejte postřik z hořké soli. Sůl se používá speciálně na zvyšování hořčíku při žloutnutí tují. Tento postřik můžete vyzkoušet, pokud chcete dosáhnout hezčí, zelenější barvu.

                                                                                  Priadzovček tújový:

Priadzovček tújový je druh moly.  Tyto malé motýli v červnu nakladou vajíčka na větve tuje, které se časem vylíhnou. Drobné larvy se po vylíhnutí zakousnou do větviček, což následně způsobuje, že větvičky začnou hnědnout. Pokud objevíte na tújí tento druh škůdce, můžete se ho snadno zbavit postřiky, které snadno koupíte v zahradnických centrech.