Katalpa trubačovitá 'Nana . květináč

Kód: 1220
1 900 Kč 1 696,43 Kč bez DPH
Skladem

Katalpa trubačovitá 'Nana'

výška stromu: 200-250cm 

květináč 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Katalpa je listnatý opadavý strom patřící do čeledi Bignoniaceae – trubačovité. Pochází z jižní části Severní Ameriky, kde rostla v listnatých lesích. Kultivar Nana byl vyšlechtěn ve Francii v polovině 19. století a jedná se o zakrslou, pomalu rostoucí formu. Nejčastěji se roubuje, výsledná výška je pak dána výškou kmínku. Takovýto stromek vytváří kompaktní kulovitou korunu, ve 20 letech věku cca 2,5 metru v průměru. Velké zelené listy mají srdčitý tvar s krátkou ostrou špičkou. Tato odrůda většinou nekvete.

Návod na pěstování: Vyhovovat jí bude jakýkoliv druh půdy, snese zem kyselejší i vápenitou, důležité ale je, aby byla kyprá a stromek mohl dostatečně do hloubky zapustit kořeny. Pokud bude výživná a bohatá na humus, bude katalpa lépe prospívat. Stanoviště jí vyhovuje slunné, ráda má spíše sucho.

  • vhodné umístění - ideální je stanoviště na plném slunci, chráněné před silnými větry. Strom se vyznačuje spíše teplomilnou povahou, přesto se jeho pěstování díky dokonalé eleganci postupně hojně rozšířilo i do oblastí mírného pásu. Nehodí se však do výše položených oblastí či mrazových kotlin, i když jsou některé odrůdy dnes již zcela mrazuvzdorné.
  • půda by měla být humózní a dobře vyživená, odvodněná, přitom ale vlhká. Při zasazení se doporučuje provést prostorný výkop pro snadné zakořenění (minimálně trojnásobek objemu balu) a umístit katalpu do drátěného úpletu. Zemina bude lépe držet pohromadě a strom nebude vysychat. Kmínek dobře upevněte k připraveným kůlům (ochrana před větry).

Při dodržení uvedených podmínek nebudete mít s pěstováním katalpy pravděpodobně žádný problém. Její velkou předností je také poměrně vysoká odolnost vůči chorobám a škůdcům, nestává se příliš často, že by byla napadena. Pouze mladé dřeviny mohou být náchylné k poškození mrazy a je vhodné věnovat jim zpočátku větší pozornost a chránit je před případnými mrazíky. V létě, v období veder a vysoké vlhkosti vzduchu, byste se mohli setkat s plísňovým onemocněním padlí. Pokud byste na listech zpozorovali skvrny, je potřeba dřevinu ošetřit co nejdříve vhodným přípravkem s obsahem mědi, jedině tak zamezíte případnému rozšíření choroby.

Střih katalpy

Katalpy se obyčejně prodávají již s předem zapěstovanou korunkou. Pokud Vám však stromek začne zabírat příliš mnoho prostoru, nebojte se použít nůžky a větve výrazně zkrátit. Nejvhodnější období pro sestřih je jaro a předjaří, kdy se mladé rostliny běžně zkracují, aby se žádoucím způsobem upravila a vytvarovala koruna. Katalpu je možné ostříhat dokonce až do začátku července.